Menu główne

- Strona główna
- darmowe programy
- Porady
- programowanie
- inne rzeczy
- kontakt

Kategorie porad

- bezpieczeństwo
- (e)-biznes
- telefonia
- maile, spam
- dla webmasterów
- pozostałe

 

 

Tutaj jestes: Jelcyn.com -> porady dla posiadaczy komputerów

Jak otrzymywać mniej spamu

REKLAMA:
Jeśli chcesz się nauczyć tworzyć strony internetowe, a nie masz o tym pojęcia wejdź na bezpłatny blog www.VideoWebmaster.pl

Jeśli już potrafisz tworzyć strony internetowe, wejdź na blog z poradami dla średnio-zaawansowanych webmasterów www.PomocnikWebmastera.pl

Postaram się tutaj podać kilka trików, dzięki którym będziesz dostawał mniej spamu. Spam to oczywiście niechciane przesyłki reklamowe. Najczęściej sobie nie zdajemy sprawy z tego, że sami ułatwiamy życie spamerom publikując swój adres email na prawo i na lewo.

Grupy dyskusyjne
Dużo spammerów pisze programy, które "czytają" wszystkie posty na grupach dyskusyjnych i czytając posty dodają do swojej bazy napotkane adresy email. Aby temu zapobiec należy jakoś "zakodować" swój adres email.
Najprostszy sposób to dodawanie jakiejś litery do adresu np. zamiast jan@kowalski.pl umieść jan.WYWALTO@kowalski.pl Inteligentny człowiek usunie słowo wywalto z adresu, automat natomiast tego nie zrobi (aczkolwiek niektóre automaty wykrywają popularne wyrazy tylu NOSPAM, WYWALTO itp. i je usuwają ale nie każdy automat jest na tyle inteligentny). Inny prosty sposób to zrobienie literówki np. jxn@kowalski.pl i podanie w stopce pod "fałszywym mailem" informacji w stylu: w moim adresie email zamień wszystkie x na a. Można również adres email zakodować szyfrem ROT13 i podać informację w stopce że mail został zakodowany szyfrem ROT13. Do kodowania/dekodowania ROT13 użyj darmowego programu ROTCoder. Inny sposób to szyfrowanie małpki (znaku @). Zamiast @ można napisać (at) lub <at> np. jan(at)kowalski.pl, ale niektóre inteligentne skanery mogą się nie nabrać na taką sztuczkę

Strony WWW
Nie każdy posiadacz adresu email korzysta z grup dyskusyjnych. Dużo osób umieszcza swoje maile na stronach WWW, ba nawet niektóre serwisy mają podanych kilka adresów email a serwisy ogłoszeniowe są prawdziwą kopalnią adresów email !! Dlatego adresy email należy kodować. Nie można dać wstawki w stylu: <a href="mailto:jan@kowalski.pl">jan@kowalski.pl</a> bo każdy mało inteligentny robot to wyłapie !! Adres email należy zakodować !! Dobry do tego jest mój program Generator antyspamowych mailii (program występuje w wersji dla windowsa i linuxa). Program generuje tak "zakręconą" wstawkę, że przeglądarka poprawnie wyświetli e-mail, ale robot na 99% pominie ową wstawkę :-)

aktualizacja 1.10.2004 (to co jest poniżej, to nowe porady)
Inny sposób, to umieszczenie pliku graficznego GIF (z przeźroczystym tłem) gdzie napiszesz swój email. Programy skanujące sieć raczej nie potrafią odczytywać adresów email z plików graficznych!

Serwisy ogłoszeniowe
Często korzystam z serwisów ogłoszeniowych. Zazwyczaj trzeba podać adres email (aby np. otrzymać kod do usuwania ogłoszenia). Ale ten email jest zazwyczaj publikowany w serwisie ogłoszeniowym jako metoda kontaktu z ogłoszeniodawcą. Często spammerzy wyłapują maile z serwisów ogłoszeniowych i spamują. Czy jest na to jakieś lekarstwo? TAK: można założyć konto mailowe od ogłoszeń i gdy wszystkie aktualne ogłoszenia będą nieaktualne, a spam zacznie przychodzić, to możesz założyć inne konto od serwisów ogłoszeniowych a stare konto emailowe możesz "porzucić" (ważne aby to zrobić dopiero, gdy wszystkie ogłoszenia, które "dodajesz" na owy adres emailowy były już nieaktualne. W ten sposób przechytrzysz spammerów ;-) Ja mam lepszy sposób: mam domene (jelcyn.com) i mogę tworzyć dowolną ilość aliasów (np. spam@jelcyn.com). Dzięki temu mogę w każdej chwili w panelu administracyjnym ustawić przekierowanie mailii z tego adresu na nieistniejący adres email a do serwisów ogłoszeniowych używać innego aliasa (np. spam2@jelcyn.com)  

Domeny
Mam domenę com. No i fajna sprawa, ale mam funkcję catch-all, co oznacza, że co nie wpiszesz przed @jelcyn.com to i tak email do mnie dojdzie. Część spammerów szuka po prostu nowych domen i dodaje jakiś przedrostek (np. sales@). Dobrze jest w panelu administracyjnym zdefiniować tylko kilka adresów (np. webmaster, kontakt, <twoje_imie>) i używać tylko tych domen, a emaile przychodzące na inne adresy (np. sales@domena.com) zdefioniuj, aby były odrzucane :-) Spamerzy skanują internet w poszukiwaniu istniejących domen i jak znajdą jakąś domenę to próbują utworzyć email (np. jak znajdą domenę jelcyn.com to spóbują dodać przed @jelcyn.com np. słowo sales (ang.sprzedaż) czy webmaster albo jakieś popularne imie). Dlatego nie korzystaj z catch-all.

aktualizacja 20.05.2006 (to co jest poniżej, to nowe porady)
Zauważyłem, że dostaję SPAM na adresy email podane we WHOIS'ach. Dlatego jak rejestrujesz domenę to załóż w tym celu osobne konto email, na które będziesz zaglądał raz w miesiącu, aby wyczyścić wszystkie wiadomości. Jest to dużo wygodniejsze niż sortowanie poczty na głównym koncie email.

wstecz