Menu główne

- Strona główna
- darmowe programy
- Porady
- programowanie
- inne rzeczy
- kontakt

Kategorie porad

- bezpieczeństwo
- (e)-biznes
- telefonia
- maile, spam
- dla webmasterów
- pozostałe

 

 

Tutaj jestes: Jelcyn.com -> porady dla posiadaczy komputerów

Jak zrobić optymalny serwis pod Google?

REKLAMA:
Jeśli chcesz się nauczyć tworzyć strony internetowe, a nie masz o tym pojęcia wejdź na bezpłatny blog www.VideoWebmaster.pl

Jeśli już potrafisz tworzyć strony internetowe, wejdź na blog z poradami dla średnio-zaawansowanych webmasterów www.PomocnikWebmastera.pl

Niedawno postanowiłem przebudować stronę, aby zoptymalizować ją "pod google". Oczywiście przy okazji dokonałem kilka drobnych zmian umożliwiających lepszą nawigację, jednak głównym powodem zmian była optymalizacja strony pod google.

Wiadomo: wyszukiwarki "oglądają" strony WWW i zapisują oglądnięte strony w bazie danych. Jeśli strona jest zrobiona "w zły sposób" to wyszukiwarka może zindeksować jedynie stronę główną a podstron nie zindeksuje, gdyż ich nie znajdzie. Chcąc tworzyć stronę pod google wszystkie linki muszą być widoczne! W tym artykule opiszę wielki błąd, jaki popełniłem.

Otóż google widzi na stronach linki zapisane w postaci <a href="strona.htm">tekst</a>. Gdy wyszukiwarka natrafi na taki kawałek kodu, to zacznie indeksować różnie plik strona.htm. Ponieważ mój serwis jest duży a ja jestem leniwy, to postanowiłem zrobić coś takiego, że menu strony (czyli wszystkie linki do innych działów) zapiszę w jednym pliku a gdy będę chciał dodać na stronie nowy dział, to zmodyfikuję TYLKO 1 plik a nie wszystkie. Jest to bardzo wygodny sposób budowania stron WWW, gdyby nie jeden fakt: trzeba umieć tak robić, aby google mogło wczytać te linki.

Ja na początku utworzyłem plik menu.js o takiej zawartości:
document.write('<a href="plik.htm">plik</a><br>');
document.write('<a href="plik2.htm">plik2</a><br>');

A na każdej stronie w miejscu, gdzie ma być menu dałem taką wstawkę:
<script language="JavaScript" src="menu.js"></script>

I wszystko by było OK, gdyby nie fakt, że google nie indeksuje plików .js z kodem JavaScriptowym (!). Tak więc moja strona była OK, ale nie dla google. Zostałem zmuszony do zrobienia strony w PHP. Zrobiłem plik menu.php o takiej zawartości:
echo("<a href=\"plik.htm\">plik</a><br>
<a href=\"plik2.htm\">plik2</a><br>");

Natomiast w miejscu gdzie ma być menu dałem taką wstawkę:
<script language="PHP">
include("menu.php");
</script>

Teraz wszystko było OK: strona była ładna, gdy chciałem dodać nowy dział, to modyfikowałem tylko jeden plik i co najważniejsze: google widzi wszystkie linki!. Pewnie zastanawiasz się, dlaczego zamiast <? i ?> pisałem <script language="PHP> i </script>. Odpowiedź jest prosta: FrontPage nie wie, że znaczniki <? i ?> oznaczają kod PHP i mi robił "sieczkę" z kodem PHP, dlatego wolałem użyć TAGa <script>.

Teraz jeszcze jedna ciekawostka: otóż moja strona jest napisana w PHP, ale pliki mają rozszerzenie htm :-) Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: skoro google zindeksował parę plików htm, to głupio by było zmieniać im rozszerzenia, aby później google od nowa je indeksował. Oprócz tego google bardziej lubi serwisy mające strony z rozszerzeniem .htm(l) niż .php. Nie każdy serwer pozwala na coś takiego, ale można to obejść. Ja znam dwa sposoby na to, aby pliki htm przechodziły przez interpreter PHP:

Pierwszy to modyfikacja pliku httpd.conf (pisząc skrypty w PHP najpierw je testuje na appache, którego zainstalowałem pod windowsem i linuxem a potem wrzucam na serwer i sprawdzam, czy wszystko jest OK). Nie każdy serwer pozwala na modyfikację tego pliku. Oto interesujący fragment pliku httpd.conf:
#
# AddType allows you to tweak mime.types without actually editing it, or to
# make certain files to be certain types.
#
# For example, the PHP3 module (not part of the Apache distribution)
# will typically use:
#

AddType application/x-httpd-php-source .phps
AddType application/x-tar .tgz
AddType application/x-httpd-php .php3
AddType application/x-httpd-php .htm
AddType application/x-httpd-php .html

AddType application/x-httpd-php .php
AddType application/x-httpd-php .phtml

Action application/x-httpd-php "/php/php.exe"

Te dwie linijki, które pogrubiłem musiałem sam dopisać.

Drugi sposób to utworzenie pliku .htaccess o odpowiedniej zawartości i wrzucenie go do głównego katalogu
addtype application/x-httpd-php .html .htm

 

DODATKOWY I SKUTECZNY SPOSÓB NA WYPOZYCJONOWANIE STRONY TO ZAPISANIE JĄ DO LINKUJ PRO

 

wstecz